• Kaple sv. kateřiny - pohled od paláce

Nepřehlédněte:

Hrad, kde se zabydlel Rumburak

Majestátní hrad s propracovaným, dodnes pozoruhodným systémem středověkého opevnění, které v dobách největší slávy zahrnovalo mimo jiné šest bran, několik padacích mostů a tři předsunuté dělostřelecké rondely. Ve dvacátých letech minulého století se na obnově hradního komplexu, poničeném za třicetileté války, podílel významnou měrou architekt Dušan Jurkovič. Dnes je Kunětická hora národní kulturní památkou, patří k nejvyhledávanějším turistickým cílům Pardubicka a navíc ji dobře zná nejenom svět lidí, ale i svět pohádek: obývali ji Mekota, Blekota, Pekota a spol., hrad kdysi posloužil jako vítané útočiště čaroději Rumburakovi a Fantomas tu na poslední chvíli zachraňoval z jeho spárů princeznu Arabelu.
 Vážení návštěvníci, od 1. 11. 2022 do 31. 3. 2023 je hrad včetně nádvoří pro veřejnost uzavřen. Děkujeme za vaši neutuchající přízeň a těšíme se na brzkou viděnou. V průběhu měsíce května pro vás po delší pauze opět zpřístupníme i kapli sv. Kateřiny a hradní palác, který v uplynulých letech procházel náročnou památkovou obnovou.

Čekání na novou sezonu si můžete mezitím zpříjemnit návštěvou zámků s celoročním provozem - srdečně vás zveme do Slatiňan, na Zákupy a na Sychrov.
 Již zrekonstruovaná západní část hradu, přístupná veřejnosti od roku 2021 (obě fotografie dělí téměř sto let):

 
 


 


Téma roku 2023

Každý rok si připomínáme důležitá výročí historických událostí i osobností nebo upozorňujeme na témata, která považujeme za podstatná. Letos pro vás Národní památkový ústav na řadě svých objektů připravil:

PARTNEŘI