Hrad, kde se zabydlel Rumburak

Majestátní hrad s propracovaným, dodnes pozoruhodným systémem pernštejnského opevnění, které v dobách největší slávy zahrnovalo mimo jiné šest strážních bran, několik padacích mostů a tři rondely. Ve dvacátých letech minulého století se na rozsahem nebývalé obnově hradu podílel významnou měrou architekt Dušan Jurkovič. Dnes je Kunětická hora národní kulturní památkou, patří k nejvyhledávanějším turistickým cílům Pardubického kraje a navíc ji dobře zná nejenom svět lidí, ale i svět pohádek: obývali ji Mekota, Blekota, Pekota a spol., hrad kdysi posloužil jako vítané útočiště čaroději Rumburakovi a Fantomas tu na poslední chvíli zachraňoval z jeho spárů princeznu Arabelu.


V letech 2021 a 2022 budou z důvodu probíhajících stavebních prací uzavřeny pro veřejnost hradní palác (kde mj. sídlí dětmi oblíbený drak) a kaple sv. Kateřiny. Po čtyřiceti letech je ale pro vás naopak znovu zpřístupněna západní, jurkovičovská část hradu (viz foto níže).

Těšit se v ní můžete na moderní expozici, která vás provede životem a dílem Dušana Jurkoviče, seznámí vás se zásadní rekonstrukcí hradu, kterou slavný architekt vedl na Kunětické hoře před sto lety, a prohlédnete si historické Jurkovičovy interiéry nesoucí jeho typický rukopis (využívání barev, dřevěné obložení stěn, kazetové stropy, zdobené schodiště, obnovený mobiliář s ornamenty atd.). Součástí trasy je rovněž výstup na zdejší vyhlídku. Okruh nazvaný Dušan Jurkovič, básník dřeva je přístupný pouze s doprovodem hradního průvodce. Prohlídky mají limitovanou kapacitu, doporučujeme proto rezervaci (kunetickahora@npu.cz), případně zakoupení on-line vstupenky.


Vážení návštěvníci, hrad Kunětická hora je od listopadu do konce března pro veřejnost uzavřen, a to včetně nádvoří. Kopec jako takový je však přístupný volně a celoročně. Projít se můžete po zdejších sadech, značených turistických stezkách, k dispozici jsou také oba pernštejnské rondely s vyhlídkou do okolí. Prosíme, abyste při pohybu v areálu dbali pravidel, která v ochranném pásmu národní kulturní památky platí, a dodržovali aktuální protiepidemická nařízení.

Děkujeme vám za letošní přízeň a těšíme se na viděnou v roce 2022.
 
Zprávy

Zimní provoz objektů

22. 11. 2021 (aktualizováno 26. 11. 2021)

Vážení návštěvníci, v současné době můžete navštívit tyto památky: na Pardubicku zámek Slatiňany, a to od čtvrtka do soboty, na Liberecku denně přístupný zámek Sychrov a...

Mimořádné zpřístupnění vybraných objektů v Den válečných veteránů, zimní provoz a ohlédnutí za hlavní sezonou

9. 11. 2021

U příležitosti Dne válečných veteránů ve čtvrtek 11. listopadu bude pro veřejnost otevřeno v hospitálu Kuks, na hradě Kunětická hora a také na zámcích Slatiňany, Sychrov...

Kunětická hora nabídne válečným veteránům 1+1 vstup zdarma

4. 11. 2021

Na Den válečných veteránů 11. listopadu budou mít váleční veteráni 1+1 vstup zdarma na základní prohlídkové okruhy vybraných státních památek, mezi kterými nechybí ani...

Tipy na výlet

  • Leží jižně od obce Hrobice. Jedná se o zazemněný rybník, kde se nacházejí ojedinělá lesní a luční společenství a zároveň je známou ornitologickou lokalitou.

  • Původně lovecký zámeček z roku 1882, který dnes slouží jako originální zážitkové Muzeum perníku, v němž Ježibaba před návštěvníky peče perníčky.

  • Ne nadarmo se od dob Pernštejnů říká: skví se jako Pardubice. Poznejte město perníku, koní, hokeje a motorek, město protkané cyklostezkami, s mnoha parky a kulturními...

PARTNEŘI

téma roku 2021

Každý rok si připomínáme důležitá výročí historických událostí i osobností nebo upozorňujeme na témata, která považujeme za podstatná. Letos pro vás Národní památkový ústav na řadě svých objektů připravil: