Hrad, kde se zabydlel Rumburak

Archeologické průzkumy zařazují nejstarší hradní stavbu na vrcholu Kunětické hory nejpozději do druhé poloviny 14. století. Za husitských válek se stává důležitým opěrným místem hejtmana Diviše Bořka z Miletínka, pozdějšího vůdce vítězné panské jednoty v bitvě u Lipan.

Roku 1491 hrad kupují Pernštejnové, nejvýznamnější majitelé Kunětické hory. Za jejich éry dochází nejen k zásadní přestavbě celého hradního komplexu, ale i proměně nedalekých Pardubic a k vybudování rozsáhlé rybniční soustavy v okolí. Na vrcholu osamoceného kopce vulkanického původu vzniká na přelomu 15. a 16. století majestátní dvouvěžový hrad s důmyslně propracovaným a dodnes pozoruhodným systémem opevnění, zahrnujícím mimo jiné šest strážních bran a tři rondely.

Po odchodu Pernštejnů se, i vlivem širších společenských proměn, význam hradu zmenšuje a jeho pád korunuje postupující švédské vojsko na sklonku třicetileté války. V dalších staletích Kunětickou horu ohrožovalo průmyslové lámání kamene, které bylo zastaveno až na počátku 20. století (za hrad intervenovali třeba Mikoláš Aleš nebo Alois Jirásek). Po první světové válce byly zahájeny ambiciózní záchranné práce pardubického Muzejního spolku podle projektu architekta Dušana Jurkoviče.

Dnes je Kunětická hora národní kulturní památkou a patří k nejvyhledávanějším turistickým cílům Pardubického kraje. V roce 1979 se na Kunětické hoře natáčel populární televizní seriál Arabela.


Vážení návštěvníci, hrad je nyní pro veřejnost uzavřen, to ale neznamená, že se v jeho areálu nic neděje. Naopak! Momentálně pro vás připravujeme nový prohlídkový okruh v dlouho nepřístupné západní, tedy Jurkovičově části hradu (tj. bývalá restaurace, 6. brána), a chystáme objekt hradního paláce na provedení restaurátorských prací a jeho celkovou památkovou obnovu v příštích dvou letech. Děkujeme za neutuchající přízeň i podporu a těšíme se na viděnou v novém od 30. dubna 2021. Doufejme, že koronavirus nebude proti.

Tip pro vás: vnitřní areál hradu (včetně nádvoří) je sice uzavřen, vnější areál však nikoli a nabízí celoročně možnost příjemných procházek. Oba dochované pernštejnské rondely - u studny a pod věží - poskytují krásný výhled do okolí, projít se můžete také po zdejších sadech či lesních stezkách kolem kopce. Stačí jen během svého pobytu na Kunětické hoře dodržovat návštěvní řád a aktuální protiepidemická nařízení.


Akce

Pro školy

Čertův poklad - pohádky pro MŠ na Kunětické hoře

 • Kunětická hora - sklepení pod nádvořím ()
 • 25. 5. 2021–28. 5. 2021
 • 9.00–13.00
 • Otevírací dobu si prosím ověřte na stránce pořadatele
Kulturní akce

Festival České hrady CZ pod Kunětickou horou

 • Festivalový areál pod Kunětickou horou ()
 • 16. 7. 2021
 • 16.30–23.45
Kulturní akce

Festival České hrady CZ pod Kunětickou horou

 • Festivalový areál pod Kunětickou horou ()
 • 17. 7. 2021
 • 11.00–23.45
Kulturní akce

Vinobraní pod hradem Kunětická hora

 • Kunětická hora - amfiteátr pod hradem ()
 • 18. 9. 2021
 • 10.00–18.00

Zprávy

Věrnostní program Klíč k památkám po pěti letech končí

9. 12. 2020

Věrnostní program a informační portál Klíč k památkám bude ke konci letošního roku po pěti letech užívání ukončen. Aplikace, která byla vytvořena v roce 2015, již...

Ohlédnutí za letošní sezonou. Hrad Grabštejn má novou kastelánku

10. 11. 2020

Letošní sezona na hradech a zámcích se nesla ve znamení omezení z důvodu pandemie koronaviru. Návštěvnost objektů je proto neměřitelná s předchozími lety – velký zájem...

Návštěvnost objektů ve správě NPÚ na Liberecku, Královéhradecku a Pardubicku

15. 10. 2020

Děkujeme všem návštěvníkům za přízeň v letošním roce a těšíme se na viděnou. Přejeme všem hodně zdraví!

Tipy na výlet

 • Původně Lovecký zámeček z roku 1882, který dnes slouží jako originální zážitkové Muzeum perníku, v němž Ježibaba před návštěvníky peče perníčky.

 • Ne nadarmo se od dob Pernštejnů říká: skví se jako Pardubice. Poznejte město perníku, koní, hokeje a motorek, město protkané cyklostezkami, s mnoha parky a kulturními...

PARTNEŘI

téma roku 2021

Každý rok si připomínáme důležitá výročí historických událostí i osobností nebo upozorňujeme na témata, která považujeme za podstatná. Letos pro vás Národní památkový ústav na řadě svých objektů připravil: