Hrad, kde se zabydlel Rumburak

Archeologické průzkumy zařazují nejstarší hradní stavbu na vrcholu Kunětické hory nejpozději do druhé poloviny 14. století. Za husitských válek se stává důležitým opěrným místem hejtmana Diviše Bořka z Miletínka, pozdějšího vůdce vítězné panské jednoty v bitvě u Lipan.

Roku 1491 hrad kupují Pernštejnové, nejvýznamnější majitelé Kunětické hory. Za jejich éry dochází nejen k zásadní přestavbě celého hradního komplexu, ale i proměně nedalekých Pardubic a k vybudování rozsáhlé rybniční soustavy v okolí. Na vrcholu osamoceného kopce vzniká na přelomu 15. a 16. století majestátní dvouvěžový hrad s důmyslně propracovaným, evropsky významným systémem opevnění, zahrnujícím mimo jiné šest strážních bran a tři rondely.

Po odchodu Pernštejnů se - i vlivem širších společenských proměn - význam hradu zmenšuje a jeho pád korunuje postupující švédské vojsko na sklonku třicetileté války. V dalších staletích Kunětickou horu, už neobývanou, ohrožovalo průmyslové lámání kamene, které bylo zastaveno teprve na počátku 20. století (za hrad intervenovali třeba Mikoláš Aleš nebo Alois Jirásek). Po první světové válce byly zahájeny ambiciózní záchranné práce pardubického Muzejního spolku podle projektu architekta Dušana Jurkoviče.

Dnes je Kunětická hora národní kulturní památkou a patří k nejvyhledávanějším turistickým cílům Pardubického kraje. V roce 1979 se na Kunětické hoře natáčel populární televizní seriál Arabela.


Vážení návštěvníci, hrad je nyní pro veřejnost uzavřen, to ale neznamená, že se v jeho areálu nic neděje. Naopak! Momentálně pro vás připravujeme nový prohlídkový okruh v dlouho nepřístupné západní, tedy Jurkovičově části hradu (tj. bývalá restaurace, 6. brána), a chystáme objekt hradního paláce na provedení restaurátorských prací a jeho celkovou památkovou obnovu v příštích dvou letech. Děkujeme za neutuchající přízeň i podporu a těšíme se na viděnou v novém. Termín zahájení letošní sezony bude záviset na aktuální epidemické situaci.

Tip pro vás: vnitřní areál hradu (včetně nádvoří) je sice uzavřen, vnější areál však nikoli a nabízí celoročně možnost příjemných procházek. Oba dochované pernštejnské rondely - u studny a pod věží - poskytují krásný výhled do okolí, projít se můžete také po zdejších sadech či lesních stezkách kolem kopce. Stačí jen během svého pobytu na Kunětické hoře dodržovat návštěvní řád a aktuální protiepidemická nařízení.Akce

Kulturní akce

Tři veteráni - divadlo na Kunětické hoře

 • hrad Kunětická hora - rondel pod věží ()
 • 21. 5. 2021
 • 20.30–23.00
Kulturní akce

Tři veteráni - divadlo na Kunětické hoře

 • hrad Kunětická hora - rondel pod věží ()
 • 22. 5. 2021
 • 20.30–23.00
Kulturní akce

Tři veteráni - divadlo na Kunětické hoře

 • hrad Kunětická hora - rondel pod věží ()
 • 23. 5. 2021
 • 20.30–23.00
Pro školy

Čertův poklad - pohádky pro MŠ na Kunětické hoře

 • Kunětická hora - sklepení pod nádvořím ()
 • 25. 5. 2021–28. 5. 2021
 • 9.00–13.00
 • Otevírací dobu si prosím ověřte na stránce pořadatele

Zprávy

Avizo: Rozvolnění přináší milovníkům památek možnost návštěvy sychrovského areálu a také zahrady u...

12. 4. 2021

S ohledem na uvolnění pandemických opatření budou již ode dneška zpřístupněny vybrané parky a zahrady ve správě Národního památkového ústavu.

ÚPS na Sychrově oznamuje

28. 2. 2021

V návaznosti na vydané opatření vlády ze dne 26. 2. 2021 je pracoviště a jím spravované památky zpřístupněné veřejnosti do odvolání pro veřejnost uzavřené.

Věrnostní program Klíč k památkám po pěti letech končí

9. 12. 2020

Věrnostní program a informační portál Klíč k památkám bude ke konci letošního roku po pěti letech užívání ukončen. Aplikace, která byla vytvořena v roce 2015, již...

Tipy na výlet

 • Leží jižně od obce Hrobice. Jedná se o zazemněný rybník, kde se nacházejí ojedinělá lesní a luční společenství a zároveň je známou ornitologickou lokalitou.

 • Původně lovecký zámeček z roku 1882, který dnes slouží jako originální zážitkové Muzeum perníku, v němž Ježibaba před návštěvníky peče perníčky.

 • Ne nadarmo se od dob Pernštejnů říká: skví se jako Pardubice. Poznejte město perníku, koní, hokeje a motorek, město protkané cyklostezkami, s mnoha parky a kulturními...

PARTNEŘI

téma roku 2021

Každý rok si připomínáme důležitá výročí historických událostí i osobností nebo upozorňujeme na témata, která považujeme za podstatná. Letos pro vás Národní památkový ústav na řadě svých objektů připravil: