Po dobu nouzového stavu je objekt pro veřejnost uzavřen. Děkujeme za pochopení.
Hrad, kde se zabydlel Rumburak
Archeologické průzkumy zařazují nejstarší hradní stavbu na vrcholu Kunětické hory nejpozději do druhé poloviny 14. století. Za husitských válek se stává důležitým opěrným místem hejtmana Diviše Bořka z Miletínka, pozdějšího vůdce vítězné panské jednoty v bitvě u Lipan.
Roku 1491 hrad kupují Pernštejnové, nejvýznamnější majitelé Kunětické hory. Za jejich éry dochází nejen k zásadní přestavbě celého hradního komplexu, ale i proměně nedalekých Pardubic a k vybudování rozsáhlé rybniční soustavy v okolí. Na vrcholu osamoceného kopce vzniká na přelomu 15. a 16. století majestátní dvouvěžový hrad s důmyslně propracovaným, evropsky významným systémem opevnění, zahrnujícím mimo jiné šest strážních bran a tři rondely.
Po odchodu Pernštejnů se, i vlivem širších společenských proměn, význam hradu zmenšuje a jeho pád korunuje postupující švédské vojsko na sklonku třicetileté války. V dalších staletích Kunětickou horu ohrožovalo průmyslové lámání kamene, které bylo zastaveno až na počátku 20. století (za hrad intervenovali třeba Mikoláš Aleš nebo Alois Jirásek). Po první světové válce byly zahájeny ambiciózní záchranné práce pardubického Muzejního spolku podle projektu architekta Dušana Jurkoviče.
Dnes je Kunětická hora národní kulturní památkou a patří k nejvyhledávanějším turistickým cílům Pardubického kraje. V roce 1979 se na Kunětické hoře natáčel populární televizní seriál Arabela.
Vážení návštěvníci, hrad je nyní pro veřejnost uzavřen, to ale neznamená, že se v jeho areálu nic neděje. Naopak! Momentálně pro vás připravujeme nový prohlídkový okruh v dlouho nepřístupné západní, tedy Jurkovičově části hradu (tj. bývalá restaurace, 6. brána), a chystáme objekt hradního paláce na provedení restaurátorských prací a jeho celkovou památkovou obnovu v příštích dvou letech. Děkujeme za neutuchající přízeň i podporu a těšíme se na viděnou v novém od 30. dubna 2021. Doufejme, že koronavirus nebude proti.
Tip pro vás: vnitřní areál hradu (včetně nádvoří) je sice uzavřen, vnější areál však nikoli a nabízí celoročně možnost příjemných procházek. Oba dochované pernštejnské rondely - u studny a pod věží - poskytují krásný výhled do okolí, projít se můžete také po zdejších sadech či lesních stezkách kolem kopce. Stačí jen během svého pobytu na Kunětické hoře dodržovat návštěvní řád a aktuální protiepidemická nařízení.
Akce

Tři veteráni - divadlo na Kunětické hoře
- hrad Kunětická hora - rondel pod věží ()
- 21. 5. 2021
- 20.30–23.00

Tři veteráni - divadlo na Kunětické hoře
- hrad Kunětická hora - rondel pod věží ()
- 22. 5. 2021
- 20.30–23.00

Tři veteráni - divadlo na Kunětické hoře
- hrad Kunětická hora - rondel pod věží ()
- 23. 5. 2021
- 20.30–23.00

Čertův poklad - pohádky pro MŠ na Kunětické hoře
- Kunětická hora - sklepení pod nádvořím ()
- 25. 5. 2021–28. 5. 2021
- 9.00–13.00
- Otevírací dobu si prosím ověřte na stránce pořadatele
Zprávy
ÚPS na Sychrově oznamuje
28. 2. 2021
V návaznosti na vydané opatření vlády ze dne 26. 2. 2021 je pracoviště a jím spravované památky zpřístupněné veřejnosti do odvolání pro veřejnost uzavřené.
Hrad Kunětická hora přijme průvodce
18. 2. 2021
Hrad Kunětická hora přijme do pracovního poměru průvodce. Baví vás historie a jste rádi v kontaktu s lidmi? Nabízíme přátelskou atmosféru, práci v atraktivní lokalitě a...
Věrnostní program Klíč k památkám po pěti letech končí
9. 12. 2020
Věrnostní program a informační portál Klíč k památkám bude ke konci letošního roku po pěti letech užívání ukončen. Aplikace, která byla vytvořena v roce 2015, již...
Tipy na výlet
Další památky v okolí
PARTNEŘI
téma roku 2021
Každý rok si připomínáme důležitá výročí historických událostí i osobností nebo upozorňujeme na témata, která považujeme za podstatná. Letos pro vás Národní památkový ústav na řadě svých objektů připravil: