Hrad, kde se zabydlel Rumburak

Archeologické průzkumy zařazují nejstarší hradní stavbu na vrcholu Kunětické hory nejpozději do druhé poloviny 14. století. Za husitských válek se stává důležitým opěrným místem hejtmana Diviše Bořka z Miletínka, pozdějšího vůdce vítězné panské jednoty v bitvě u Lipan.

Ovšem zlatá doba pro hrad přichází až s Pernštejny. Za jejich éry dojde po roce 1491 nejen k zásadní přestavbě celého hradního komplexu, ale i proměně nedalekých Pardubic a k vybudování rozsáhlé rybniční soustavy v okolí. Na vrcholu osamoceného kopce vzniká na přelomu 15. a 16. století vpravdě majestátní dvouvěžový hrad s důmyslně propracovaným, dodnes pozoruhodným systémem opevnění, zahrnujícím mimo jiné šest strážních bran nebo tři rondely.

Po odchodu Pernštejnů se - i vlivem širších společenských proměn - význam hradu zmenšuje a jeho pád korunuje postupující švédské vojsko na sklonku třicetileté války. V dalších staletích Kunětickou horu, už neobývanou, ohrožovalo průmyslové lámání kamene, které bylo zastaveno teprve na počátku 20. století (za hrad intervenovali třeba Mikoláš Aleš nebo Alois Jirásek). Po první světové válce byly zahájeny ambiciózní záchranné práce pardubického Muzejního spolku podle projektu architekta Dušana Jurkoviče.

Dnes je Kunětická hora národní kulturní památkou a patří k nejvyhledávanějším turistickým cílům Pardubického kraje. V roce 1979 se na Kunětické hoře natáčel populární televizní seriál Arabela.


NÁVŠTĚVNÍ DOBA 9/2021

út
pá | 10:00-16:00
(první prohlídka 10:15 | poslední prohlídka 15:15)

so,
ne, út 28. 9. | 10:00-17:00
(první prohlídka 10:15 | poslední prohlídka 16:15)


V letech 2021 a 2022 budou z důvodu probíhající památkové obnovy uzavřeny pro veřejnost hradní palác (kde mj. sídlí oblíbený drak) a kaple sv. Kateřiny. Po téměř padesáti letech je ale pro vás naopak znovu zpřístupněna západní, jurkovičovská část hradu (viz foto níže).

Těšit se tu můžete na moderní expozici, která vás provede životem a dílem Dušana Jurkoviče, seznámí vás se zásadní rekonstrukcí hradu, kterou slavný architekt vedl na Kunětické hoře před sto lety, a prohlédnete si historické Jurkovičovy interiéry nesoucí jeho typický rukopis (využívání barev, dřevěné obložení stěn, kazetové stropy, zdobené schodiště, obnovený mobiliář s ornamenty atd.). Součástí prohlídky je rovněž výstup na zdejší vyhlídku. Okruh nazvaný Dušan Jurkovič, básník dřeva je přístupný pouze s doprovodem průvodce. Prohlídky mají limitovanou kapacitu, doporučujeme proto rezervaci (kunetickahora@npu.cz, 725 507 500), případně zakoupení on-line vstupenky.Zprávy

Statististiky návštěvnosti a Dny evropského dědictví

6. 9. 2021

Vážení příznivci hradů a zámků, pod odkazem níže najdete tiskovovu zprávu ke Dnům evropského dědictví a také statistiku návštěvnosti našeho objektu za uplynulé měsíce...

Kunětická hora letos bez Hradozámecké noci

31. 7. 2021

Připomínáme, že kvůli probíhající rekonstrukci hradního paláce se Kunětická hora letos výjimečně nezapojuje do Hradozámecké noci. Zveme vás ale k našim kolegům v...

Kunětická hora má první publikaci o dějinách stavební obnovy. Na Hrádku u Nechanic připravili pracovní listy...

26. 7. 2021

V letošním roce byla ukončena obnova tzv. Jurkovičova paláce na hradě Kunětická hora a při této příležitosti byla vydána monografie k dějinám této významné památky...

Tipy na výlet

  • Leží jižně od obce Hrobice. Jedná se o zazemněný rybník, kde se nacházejí ojedinělá lesní a luční společenství a zároveň je známou ornitologickou lokalitou.

  • Původně lovecký zámeček z roku 1882, který dnes slouží jako originální zážitkové Muzeum perníku, v němž Ježibaba před návštěvníky peče perníčky.

  • Ne nadarmo se od dob Pernštejnů říká: skví se jako Pardubice. Poznejte město perníku, koní, hokeje a motorek, město protkané cyklostezkami, s mnoha parky a kulturními...

PARTNEŘI

téma roku 2021

Každý rok si připomínáme důležitá výročí historických událostí i osobností nebo upozorňujeme na témata, která považujeme za podstatná. Letos pro vás Národní památkový ústav na řadě svých objektů připravil: