HradoKUNĚTICKÉ hodování
- Hrad Kunětická hora - nádvoří ()
- 12. 5. 2018
- 9.30–18.00
Hrad, kde se zabydlel Rumburak
Archeologické průzkumy zařazují nejstarší hradní stavbu na vrcholu Kunětické hory do druhé poloviny 14. století. Za husitských válek se stává důležitým opěrným místem hejtmana Diviše Bořka z Miletínka, vůdce vítězné panské jednoty v bitvě u Lipan.
Roku 1491 hrad kupují Pernštejnové, nejvýznamnější majitelé Kunětické hory. Za jejich éry dochází nejen k zásadní přestavbě celého hradního komplexu, ale i proměně nedalekých Pardubic a k vybudování rozsáhlé rybniční soustavy v okolí. Na vrcholu osamoceného kopce vulkanického původu vzniká na přelomu 15. a 16. století majestátní dvouvěžový hrad s propracovaným systémem opevnění, zahrnujícím mimo jiné šest strážních bran a tři rondely. Po odchodu Pernštejnů se význam hradu zmenšuje a jeho pád korunuje postupující švédské vojsko na sklonku třicetileté války. V dalších staletích Kunětickou horu ohrožovalo průmyslové lámání kamene, které bylo zastaveno až na počátku 20. století (za hrad intervenovali třeba Mikoláš Aleš nebo Alois Jirásek). Po první světové válce byly zahájeny ambiciózní záchranné práce pardubického Muzejního spolku podle projektu architekta Dušana Jurkoviče.
Dnes je Kunětická hora národní kulturní památkou, nabízí dva prohlídkové okruhy s množstvím expozic a patří k nejvyhledávanějším turistickým cílům Pardubického kraje. V sedmdesátých letech se na Kunětické hoře natáčel televizní seriál Arabela.
17. 1. 2018
Hrad Kunětická hora přijme pro sezónu 2018 zaměstnance/zaměstnankyni na pozici pokladní.
7. 10. 2017
V říjnu je hrad pro veřejnost otevřen každou sobotu a neděli (včetně 28. 10.) od 10 do 16 hodin. Ve všední dny (kromě pondělí) pak máme otevřeno pro objednané skupiny o...
15. 9. 2017
Bez vstupenky se v sobotu 16. 9. 2017 dostanete k první bráně (zhruba v polovině cesty na hrad). Nad první bránou začíná placená zóna, kde bude umístěna pokladna...