Hrad, kde se zabydlel Rumburak

Archeologické průzkumy zařazují nejstarší hradní stavbu na vrcholu Kunětické hory nejpozději do druhé poloviny 14. století. Za husitských válek se stává důležitým opěrným místem hejtmana Diviše Bořka z Miletínka, pozdějšího vůdce vítězné panské jednoty v bitvě u Lipan.

Roku 1491 hrad kupují Pernštejnové, nejvýznamnější majitelé Kunětické hory. Za jejich éry dochází nejen k zásadní přestavbě celého hradního komplexu, ale i proměně nedalekých Pardubic a k vybudování rozsáhlé rybniční soustavy v okolí. Na vrcholu osamoceného kopce vzniká na přelomu 15. a 16. století majestátní dvouvěžový hrad s důmyslně propracovaným, evropsky významným systémem opevnění, zahrnujícím mimo jiné šest strážních bran a tři rondely.

Po odchodu Pernštejnů se - i vlivem širších společenských proměn - význam hradu zmenšuje a jeho pád korunuje postupující švédské vojsko na sklonku třicetileté války. V dalších staletích Kunětickou horu, už neobývanou, ohrožovalo průmyslové lámání kamene, které bylo zastaveno teprve na počátku 20. století (za hrad intervenovali třeba Mikoláš Aleš nebo Alois Jirásek). Po první světové válce byly zahájeny ambiciózní záchranné práce pardubického Muzejního spolku podle projektu architekta Dušana Jurkoviče.

Dnes je Kunětická hora národní kulturní památkou a patří k nejvyhledávanějším turistickým cílům Pardubického kraje. V roce 1979 se na Kunětické hoře natáčel populární televizní seriál Arabela.


NÁVŠTĚVNÍ DOBA 6/2021
út-ne 9:30 - 17:30
(první prohlídka 9:45 | poslední prohlídka 16:45)

 


V letech 2021 a 2022 bude z důvodu probíhající památkové obnovy pro veřejnost uzavřen hradní palác s kaplí. Po téměř padesáti letech je naopak znovu zpřístupněn Jurkovičův palác, nový prohlídkový okruh na Kunětické hoře.

Těšit se v něm můžete na moderní expozici, která vás provede životem a dílem  Dušana Jurkoviče, seznámí vás se zásadní rekonstrukcí hradu, kterou slavný architekt vedl na Kunětické hoře před sto lety, a prohlédnete si historické Jurkovičovy interiéry nesoucí jeho typický rukopis (využívání barev, dřevěné obložení stěn, kazetové stropy, zdobené schodiště, obnovený mobiliář s ornamenty atd.). Součástí prohlídky je rovněž výstup na vyhlídku. Okruh nazvaný Dušan Jurkovič, básník dřeva je přístupný pouze s doprovodem průvodce. Prohlídky mají v tuto chvíli vládním nařízením limitovanou kapacitu 9 osob na prohlídku plus hradní průvodce a vycházet budou dvakrát za hodinu - vždy ve čtvrt a tři čtvrtě. Doporučujeme rezervaci, případně zakoupení on-line vstupenky.

Tip na červnové víkendy: svezte se z podhradí výletním vláčkem na hrad, projděte si náš nový prohlídkový okruh s Jurkovičovými salonky a nádhernou vyhlídkou a odměňte se na závěr v kiosku voňavým grilovaným pstruhem. Těšíme se na vás!Akce

Kulturní akce

Noc na Karlštejně - divadlo na Kunětické hoře

 • hrad Kunětická hora - rondel pod věží ()
 • 26. 6. 2021
 • 20.30–23.00
Kulturní akce

Noc na Karlštejně - divadlo na Kunětické hoře

 • hrad Kunětická hora - rondel pod věží ()
 • 27. 6. 2021
 • 20.30–23.00
Kulturní akce

Noc na Karlštejně - divadlo na Kunětické hoře

 • hrad Kunětická hora - rondel pod věží ()
 • 1. 7. 2021
 • 20.30–23.00
Kulturní akce

Noc na Karlštejně - divadlo na Kunětické hoře

 • hrad Kunětická hora - rondel pod věží ()
 • 2. 7. 2021
 • 20.30–23.00

Zprávy

Platnost dárkových poukazů prodloužena

25. 5. 2021

Vážení návštěvníci – držitelé dárkových poukazů, platnost dárkových poukazů na prohlídky vydaných v roce 2019 a 2020 byla automaticky prodloužena do 30. června příštího...

Po otevření památek na Pardubicku se návštěvníci mohou těšit na řadu novinek v interiérech i z hlediska...

18. 5. 2021

V současné době je na Pardubicku zpřístupněna zámecká zahrada ve Slatiňanech, ostatní památky ve správě Národního památkového ústavu na otevření čekají - ale do sezony,...

Tipy na výlet

 • Leží jižně od obce Hrobice. Jedná se o zazemněný rybník, kde se nacházejí ojedinělá lesní a luční společenství a zároveň je známou ornitologickou lokalitou.

 • Původně lovecký zámeček z roku 1882, který dnes slouží jako originální zážitkové Muzeum perníku, v němž Ježibaba před návštěvníky peče perníčky.

 • Ne nadarmo se od dob Pernštejnů říká: skví se jako Pardubice. Poznejte město perníku, koní, hokeje a motorek, město protkané cyklostezkami, s mnoha parky a kulturními...

PARTNEŘI

téma roku 2021

Každý rok si připomínáme důležitá výročí historických událostí i osobností nebo upozorňujeme na témata, která považujeme za podstatná. Letos pro vás Národní památkový ústav na řadě svých objektů připravil: