Hrad, kde se zabydlel Rumburak

Archeologické průzkumy zařazují nejstarší hradní stavbu na vrcholu Kunětické hory do druhé poloviny 14. století. Za husitských válek se stává důležitým opěrným místem husitského hejtmana Diviše Bořka z Miletínka – schopného stratéga, původně radikálního orebity, který se nakonec přiklonil k umírněnému křídlu a do dějin vešel jako vítězný vůdce panské jednoty v bitvě u Lipan.

Roku 1491 se hrad stává majetkem mocného rodu Pernštejnů, za nichž dochází nejen k zásadní přestavbě celého hradního komplexu, ale i proměně nedalekých Pardubic a k vybudování rozsáhlé rybniční soustavy v okolí. Na vrcholu osamoceného kopce vulkanického původu vzniká během zlaté éry na přelomu 15. a 16. století mohutný dvouvěžový hrad s propracovaným systémem opevnění, dobře patrným i dnes – Kunětická hora patří ve své době k nejlépe opevněným hradům na území království. Od druhé poloviny 16. století však vlivem měnících se společenských podmínek ztrácí (stejně jako většina ostatních hradů) na významu, což následně ještě umocnilo jeho poškození švédskými vojsky v závěru třicetileté války. V dalších staletích hrad ohrožovalo lámání kamene, které bylo zastaveno až na počátku 20. století. Po první světové válce byly zahájeny záchranné práce pardubického Muzejního spolku podle projektu architekta Dušana Jurkoviče.

Dnes je Kunětická hora národní kulturní památkou, nabízí dva prohlídkové okruhy s množstvím expozic a patří k nejvyhledávanějším turistickým cílům Pardubického kraje. V sedmdesátých letech se na Kunětické hoře natáčel televizní seriál Arabela.


Akce

3 srp
Koncert

Michal Hromek Consort na Kunětické hoře

 • Kunětická hora - rytířský sál ()
 • 3. 8. 2016 –3. 8. 2016
 • 19.00–20.30
6 srp
Promítání

Takovej barevnej vocas letící komety - letní kino na Kunětické hoře

 • Kunětická hora - nádvoří ()
 • 6. 8. 2016 –6. 8. 2016
 • 21.00–22.45
21 srp
Pro děti

Dětský den na hradě Kunětická hora

 • Kunětická hora ()
 • 21. 8. 2016 –21. 8. 2016
 • 9.30–17.00

Zprávy

Uzavření hradního parkoviště ve dnech 22. až 24. 7. 2016

22. 7. 2016

Festival České hrady CZ přinese od 22. do dopoledne 24. 7. 2016 pro návštěvníky jednu podstatnou změnu, a ta se týká hradního parkoviště. Pořadatel festivalu je po dobu trvání akce přesunul na louku ve směru na obec Němčice.

Darujeme koťátka do dobrých rukou

22. 7. 2016

Naše májová hradní koťátka hledají nový domov. Na výběr je celkem z šesti čiperných čertíků - všechna jsou zdravá a dobře živená. Pouze do dobrých rukou! Další informace na mailu, telefonu, facebooku nebo osobně v pokladně.

Hledáme postavy, fandy a pamětníky pardubické neoficiální kultury 80. let

20. 7. 2016

Jste pamětníky 80. let? Chodívali jste na neotřelou (alternativa, underground, kvalitní šedá zóna...) muziku do Pardubic nebo okolí? Co se tehdy na Pardubicku poslouchalo, na co a na koho se chodilo, jaká místa, kluby, lokály byly pro fanoušky jiné než oficiální kultury zásadní? Kde to žilo a jak to žilo? Jaké postavy stály u všeho důležitého? Chcete zavzpomínat? Nebo znáte někoho, kdo byl takříkajíc u toho? Pak hledáme právě vás! Projekce dokumentu o Filipu Topolovi na hradním nádvoří 6. 8. 2016 by mohla být ideální příležitostí utrousit pár drobečků na krmítko pro zvědavce a skrze film symbolicky propojit dění ve dvou velkých P - Pardubicích a Praze. Pište prosím na mail pecha.miroslav@npu.cz. Díky.

Tipy na výlet

 • Původně Lovecký zámeček z roku 1882, který dnes slouží jako originální zážitkové Muzeum perníku, v němž Ježibaba před návštěvníky peče perníky.

 • Ne nadarmo se od dob Pernštejnů říká: skví se jako Pardubice. Poznejte město perníku, koní, hokeje a motorek, město protkané cyklostezkami, s mnoha parky a kulturními památkami.

Spolupracujeme