• Kaple sv. kateřiny - pohled od paláce

Hrad, kde se zabydlel Rumburak

Majestátní hrad s propracovaným, dodnes pozoruhodným systémem středověkého pernštejnského opevnění, které v dobách největší slávy zahrnovalo mimo jiné šest bran, několik padacích mostů a tři předsunuté rondely. Ve dvacátých letech minulého století se na obnově hradního komplexu, poničeného za třicetileté války, podílel významnou měrou architekt Dušan Jurkovič. Dnes je Kunětická hora národní kulturní památkou, patří k nejvyhledávanějším turistickým cílům Pardubicka a navíc ji dobře zná nejenom svět lidí, ale i svět pohádek: obývali ji Mekota, Blekota, Pekota a spol., hrad kdysi posloužil jako vítané útočiště čaroději Rumburakovi a Fantomas tu na poslední chvíli zachraňoval z jeho spárů princeznu Arabelu.
 Návštěvní doba 9/2022:

úterý - pátek  |  10.00–16.00
(první prohlídka 10.15, poslední prohlídka 15.15)

soboty, neděle, státní svátek  |  10.00–17.00
(první prohlídka 10.15, poslední prohlídka 16.15)


pondělí  |  zavírací den
 UPOZORNĚNÍ PRO NÁVŠTĚVNÍKY
V letech 2021 a 2022 budou z důvodu probíhajících stavebních prací uzavřeny pro veřejnost hradní palác (kde mj. sídlí dětmi oblíbený drak) a kaple sv. Kateřiny. Po čtyřiceti letech je ale pro vás naopak nově zpřístupněna západní, jurkovičovská část hradu (viz foto níže).

Těšit se v ní můžete na moderní expozici, která vás provede životem a dílem Dušana Jurkoviče, seznámí vás se zásadní rekonstrukcí hradu, kterou slavný architekt vedl na Kunětické hoře před sto lety, a prohlédnete si historické Jurkovičovy interiéry nesoucí jeho typický rukopis (využívání barev, dřevěné obložení stěn, kazetové stropy, zdobené schodiště, obnovený mobiliář s ornamenty atd.). Součástí trasy je rovněž výstup na zdejší vyhlídku. Okruh nazvaný Dušan Jurkovič, básník dřeva je přístupný pouze s doprovodem hradního průvodce. Prohlídky mají limitovanou kapacitu; plánujete-li návštěvu ve větším počtu, doporučujeme rezervaci (kunetickahora@npu.cz, +420 725 507 500 ). Vstupenky se dají zakoupit i on-line.

 
téma roku 2022

Každý rok si připomínáme důležitá výročí historických událostí i osobností nebo upozorňujeme na témata, která považujeme za podstatná. Letos pro vás Národní památkový ústav na řadě svých objektů připravil:

PARTNEŘI