Pardubice

  • Fyzická náročnost: Lehké
  • Časová náročnost: do 180 min
  • Občerstvení: Restaurace na cestě do Pardubic i v Pardubicích
  • Vhodné pro vozíčkáře: Ano

Ne nadarmo se od dob Pernštejnů říká: skví se jako Pardubice. Poznejte město perníku, koní, hokeje a motorek, město protkané cyklostezkami, s mnoha parky a kulturními památkami.

Související památky

Chcete-li zkusit výlet parníkem, na stránkách www.lod.cz se dozvíte, odkud kam vás zaveze a jak na to.

Historické centrum tvoří Pernštýnské náměstí s renesančními domy a vyhlídkovou Zelenou bránou (www.zelenabrana.eu).

 

 

Přes náměstí se dostanete až k pernštejnské rezidenci. Zámek (www.vcm.cz) s nádhernými rytířskými sály patří Východočeskému muzeu, které tu má nainstalováno množství pozoruhodných výstavních expozic.

Zajímá-li vás historie, chcete si projít město a zároveň se přitom i něco dozvědět, můžete se vydat naučnou stezkou po stopách Pernštejnů (www.ipardubice.cz/stezka-vilema-z-pernstejna/), či výsadku Silver A (heydrichiada.pardubice.eu/cz/po-stopach-silver-a.html). Na následné nacistické běsnění doplatily nedaleké Ležáky, jejichž obyvatelé skončili na popravišti v pardubickém Zámečku. (www.zamecek-pardubice.cz/)

S Pardubicemi je nerozlučně spjat také první český aviatik Jan Kašpar - v Pardubicích, na zdejším Slavíně, je ostatně i pohřben. Letecké muzeum nesoucí jeho jméno najdete u letiště. Na hřbitově stojí za zmínku zdejší krematorium. Postaveno bylo podle návrhu architekta Pavla Janáka v rondokubistickém duchu a natáčel se v něm Herzův Spalovač mrtvol.

Chcete si trochu odpočinout? Zavítejte na nedávno revitalizovaný park Na Špici nebo do Tyršových sadů poblíž městského centra.

K tomu dostihové závodiště, plochodrážní stadion ve Svítkově, Východočeské divadlo, Machoňovy stavby... Zkrátka je z čeho vybírat, tak si Pardubice nenechte ujít;)

 

Odkazy, které se mohou hodit:

www.ipardubice.cz (stránky Turistického informačního centra)

www.pardubice.eu/  (oficiální stránky města)

 

 

 


Tipy na výlet

Původně Lovecký zámeček z roku 1882, který dnes slouží jako originální zážitkové Muzeum perníku, v němž Ježibaba před návštěvníky peče perníčky.