Svatby

Kunětická hora představuje jedno z nejatraktivnějších oddacích míst Pardubicka. Každoročně si v pohádkových kulisách středověkého hradu, nacházejícího se navíc ve výjimečné přírodní lokalitě, řeknou své ano desítky párů. Buďte mezi nimi.

 • Z jakých oddacích míst si u nás můžete vybírat?
  Záleží, o jaký typ sňatečného obřadu máte zájem. Občanské svatební obřady na hradě provádíme v Rytířském sále, nebo ve venkovních prostorách hradního nádvoří, a to vždy dle domluvy se zájemci tak, jak vyplyne z informačních schůzek. V kapli svaté Kateřiny se mohou konat výhradně církevní svatební obřady.

Občanské svatby

 • Co všechno vám můžeme nabídnout? 
  Reprezentační Rytířský sál v přízemí hradního paláce zdobený bohatou sklípkovou (neboli diamantovou) klenbou včetně dekorace v podobě kulturního mobiliáře (např. halapartny, partyzány, obrazy šlechticů ze 17. století, replika historické zbroje apod.). V oknech sálu jsou umístěny barevné vitraje s erby majitelů hradu. Některé kusy nábytku navrhl ve dvacátých letech dvacátého století přímo pro Kunětickou horu známý architekt Dušan Jurkovič. Svatební obřad lze uskutečnit i na terase hradního nádvoří, u nově vybudovaného kamenného oltáře, s hradním palácem za zády a prvorepublikovými ořešáky po boku.
  Kromě toho se postaráme o základní květinovou výzdobu na obřadní stůl (je vytvářená na zakázku profesionální firmou výhradně pro tyto účely), a ve spolupráci s oddělením matriky pardubického magistrátu též o slavnostní přípitek pro novomanžele. Pro svatebčany a jejich doprovod dále udělujeme povolení k vjezdu na přístupovou komunikaci pro osobní vozy s možností parkování před pátou bránou, tj. prakticky přímo před hradem. Hradní areál poslouží jako originální kulisa pro vaše svatební fotografie. Atmosféru slavnostní chvíle umocní živá hudba (výběr je na vás; v případě zájmu poskytneme kontakt na profesionální hudebníky, cenu za případný hudební doprovod pak účinkující účtuje zvlášť v závislosti na podobě tohoto programu a počtu účinkujících).
 • Jaká je cena?
  - varianta Rytířský sál: 4.500 Kč včetně DPH
  - varianta nádvoří: 6.500 Kč včetně DPH
 • Kde najdete seznam volných termínů? 
  Rezervace termínů provádí matrika pardubického magistrátu online - máte-li zájem o svatbu na Kunětické hoře, klikněte sem. Elektronický formulář vás velmi jednoduše provede výběrem dne a hodiny obřadu. Není-li v nabídce žádné klikatelné datum, pak buď termín nebyl vypsán, nebo jsou již všechny termíny rezervovány. Rezervační formulář s nabídkou termínů pro rok 2021 bude k dispozici na začátku prosince 2020. Svatby u nás mohou teoreticky probíhat od dubna do října (oddací dny jsou pátky a soboty). Hrad dodá matrice jednou ročně návrh možných termínů, matrika z něj následně provede finální selekci a definitivní termíny pak nabídne veřejnosti k rezervacím prostřednictvím online formuláře.
 • Termín je zarezervovaný – co dál?
  Po rezervaci termínu a návštěvě matriky (která se s vámi po vyplnění formuláře spojí) se následně zúčastníte osobní schůzky na hradě, která by měla proběhnout nejpozději čtyři týdny před svatbou. Je to příležitost podrobněji se seznámit s podobou svatebního obřadu, prohlédnout si v klidu oddací místo, vyřešit nezbytnou administrativu, prostor je i pro případné dotazy, přání, připomínky apod. Schůzky (netřeba se na ně objednávat) probíhají v návštěvní sezóně (tj. od dubna) každou neděli, sraz na nádvoří vždy v 10 hodin. S sebou si, prosím, přineste občanský průkaz a dokumenty z magistrátu, které vám potvrdíme. Pokud z nějakého vážného důvodu nedělní termíny nevyhovují, lze se individuálně domluvit na termínu jiném. Nutná je ale opravdu předchozí domluva. Informační schůzky pro svatebčany jsou s ohledem na preventivní opatření ministra zdravotnictví do odvolání zrušeny. Další informace vám rádi poskytneme na telefonu +420 466 415 428 nebo +420 725 507 500, či na e-mailové adrese kunetickahora@npu.cz. (Pozn.: Vzhledem k charakteru naší práce ne vždy můžeme váš hovor bohužel přijmout. Pokud se nedovoláte, mail je jistota.)
   

Církevní svatby

 • Církevní svatby se konají v kapli sv. Kateřiny, jde o menší prostor s kapacitou přibližně 40 osob a k dispozici je i terasa u kaple s krásným výhledem na Pardubicko, Chrudimsko a Železné hory. Poplatek vybíraný správou hradu činí 4.500 Kč včetně DPH. V ceně je pronájem oddacího místa a základní květinová výzdoba. V případě tohoto typu svatby je vhodné kontaktovat farnost v Sezemicích a domluvit podrobnosti, včetně termínu, který je nutno konzultovat též se správou hradu (abychom zamezili případným kolizím s kulturními, společenskými nebo např. stavebními akcemi).

  Po zarezervování termínu se snoubenci následně účastní osobní schůzky na hradě, která by měla proběhnout nejpozději čtyři týdny před svatbou. Je to příležitost podrobněji se seznámit s podobou svatebního obřadu, prohlédnout si oddací místo, vyřešit nezbytnou administrativu, prostor je i pro případné dotazy, přání, připomínky apod. Schůzky (netřeba se na ně objednávat) probíhají v návštěvní sezóně (tj. od dubna) každou neděli, sraz na nádvoří vždy v 10 hodin. S sebou si, prosím, přineste občanský průkaz. Pokud z nějakého vážného důvodu nedělní termíny nevyhovují, lze se individuálně domluvit na termínu jiném. Nutná je ale opravdu předchozí domluva. Informační schůzky pro svatebčany jsou s ohledem na preventivní opatření ministra zdravotnictví do odvolání zrušeny. Další informace vám rádi poskytneme na telefonu +420 466 415 428 nebo +420 725 507 500, či na e-mailové adrese kunetickahora@npu.cz. (Pozn.: Vzhledem k charakteru naší práce ne vždy můžeme váš hovor bohužel přijmout. Pokud se nedovoláte, mail je jistota.)

  Pro svatebčany a jejich doprovod udělujeme povolení k vjezdu na přístupovou komunikaci pro osobní vozy s možností parkování před pátou bránou, tj. prakticky přímo před hradem. Hradní areál poslouží jako originální kulisa pro vaše svatební fotografie.

Upozornění: V západní části hradu (objekt vstupní 6. brány a přiléhající Jurkovičův palác) probíhá v letošním roce intenzivní stavební činnost. Na návštěvnický provoz hradu a svatby v Rytířském sále, kapli i na terase nádvoří tyto práce nebudou mít vliv.