Informace pro návštěvníky

Sumář informací, které se mohou hodit při plánování výletu na Kunětickou horu.

Parkoviště

Parkoviště pro osobní vozidla, motorky a autobusy najdete hned pod hradem, 700 metrů (asi 10 minut chůze) od vstupní brány.
 
GPS souřadnice parkoviště: 50°4´49.934" N, 15°48´29.285" E.
 
Provozovatelem parkoviště je Národní památkový ústav (NPÚ). Jednorázové parkovné: osobní automobil 40 Kč, motocykl 20 Kč, autobus 90 Kč.
 

Bezbariérový přístup

Žádný z prohlídkových okruhů není bezbariérový, ale i tak vám „Kuňka“ může ledacos nabídnout.

Kunětická hora, na jejímž vrcholu se nachází stejnojmenný hrad, je kopec převyšující okolní terén o víc jak 80 metrů. Od parkoviště k hradu je zapotřebí zdolat úsek o délce 700 metrů. Podél přístupové asfaltové komunikace jsou rozmístěny pohodlné srubové lavičky. Návštěvníci s pohybovým omezením mohou po domluvě se správou hradu vjet do zákazu vjezdu a zaparkovat své vozidlo podle situace buď v prostoru u studny (mezi 3. a 4. bránou), či před 5. bránou (poblíž vstupu do areálu objektu). Ohlaste se u obsluhy parkoviště.

Do pokladny, umístěné hned v průjezdu u vstupní brány, vede 1 schod - pokud se dovnitř nedokážete dostat sami, nebojte se, prosím, požádat ostatní návštěvníky o asistenci, nebo o přivolání pokladních - rádi pomůžeme! Nádvoří (pískovcová dlažba) s lavičkami je volně přístupné, terén spíše rovný, od kaple směrem k paláci stoupá (toto stoupání tvoří úsek o délce 13 metrů s 13% sklonem, poté až ke vstupu do paláce opět rovina). Toalety se nacházejí na nádvoří. Jedna z kabinek dámských toalet je rozměrnější, a tedy přístupnější pro osoby s pohybovým handicapem, prozatím však bez madel. Na nádvoří je k dispozici i kiosek, taktéž dostupný. 

S vozíkem se dostanete na palácové nádvoří (součást I. prohlídkového okruhu), kde probíhají výklady o historii. Můžete nahlédnout do reprezentačních prostor Rytířského sálu, případně za pomoci asistence zdolat 3 schody a sál přímo navštívit. Totéž platí, chcete-li proniknout do obydlí kunětickohorského draka v majestátním severním křídle paláce (naproti Rytířskému sálu, 2 velké kamenné schody). Povrch palácového nádvoří je rovný, zčásti jej tvoří štěrk, zčásti pískovcová dlažba.  Přístup do vyšších pater a do sklepních prostor komplikuje schodiště. Návštěvníci, kteří nejsou odkázáni na vozík, mají situaci snazší. Schodiště různých délek se v této prohlídkové trase vyskytují od sklepení až do věže, nicméně jsou vždy předělena expozicemi. Schodiště lemuje zábradlí, po paláci jsou rozmístěny lavičky, kde si lze kdykoli odpočinout. Výhodou Kunětické hory je, že palác si procházíte vždy samostatně. Tempo prohlídky můžete tedy bez problému uzpůsobit vlastním potřebám, fyzické kondici a aktuálnímu zdravotnímu stavu.

Do kaple (prohlídkový okruh II) vede 25 schodů, schodiště je opatřeno zábradlím.

Detailní informace o přístupnosti nejen Kunětické hory, ale i dalších památek ve správě NPÚ najdete v publikaci „Jak dobýt hrad. Památky takřka bez bariér“. Zdarma ke stažení zde: Jak dobýt hrad.pdf. Užitečnou pomůckou je rovněž projekt Konta Bariéry Mapy bez bariér (obsahuje popis situace jak na Kunětické hoře, tak na jiných turistických cílech v České republice).

Mazlíčci

Do volně přístupných částí objektu (nádvoří) mohou psi a jiná zvířata pouze na vodítku. Do interiérů a na prohlídkové okruhy je vstup se psy a jinými zvířaty zakázán (s výjimkou vodicích a asistenčních psů a též malých zvířat, která lze během prohlídky I. okruhu nést v tašce, košíku, náručí...).

Do kaple sv. Kateřiny (prohlídkový okruh II) je vstup se zvířaty zakázán úplně.

Cyklisté

Na nádvoří a v širším hradním areálu zahrnujícím přístupovou komunikaci, rondely, sady, amfiteátr a lesní stezky kolem kopce platí striktní zákaz jízdy na kole. Kolo lze pouze vést. Úschovna kol se nachází v restauraci Pod Kunětickou horou, k dispozici je hradní parkoviště, přímo na nádvoří najdete 2 srubové stojany s kapacitou 12 míst, kde můžete své bicykly též odložit.

Žádáme cyklisty, aby v areálu národní kulturní památky respektovali návštěvní řád a pravidla silničního provozu. Děkujeme.

Zázemí pro děti

Potřebujete-li pro své malé potomky ohřát jídlo v mikrovlnce, přeptejte se, prosím, v pokladně nebo v kiosku.

Jako přebalovací pult mohou posloužit lavičky na nádvoří.

Kočárek se dá zaparkovat na palácovém nádvoří (součást I. okruhu) a pak vyrazit na samostatnou prohlídku, která je časově limitována pouze rozsahem návštěvní doby objektu.

Hrad jako takový, ve výjimečné přírodní lokalitě, s řadou expozic a prázdninových akcí, velikým drakem, sezónní lukostřelnicí a zvířaty v oborách, se samostatnými prohlídkami bez průvodce a volitelnými výklady o historii (jinými slovy: záleží jen na vás a zájmu vašich potomků, budete-li si chtít výklad poslechnout, či nikoli), je pro rodiny s dětmi ideálním místem pro příjemně strávený výlet. 

Zajímavost: V 70. letech se tu natáčel TV seriál Arabela. Kunětická hora = Rumburakův hrad.

Občerstvení

Na nádvoří najdete kiosek (krčma U Koloděje) se základním sortimentem: tatranky, chipsy, nealkoholické i alkoholické nápoje, příležitostně též klobásy, sendviče nebo párky v rohlíku. Posezení u krčmy je částečně kryto šindelovou stříškou. V létě bývá kiosek v provozu denně v rámci návštěvní doby hradu, mimo hlavní sezónu (jaro, podzim) většinou pouze o víkendech.

Nejbližší restaurace se nachází pod hradem, 900 metrů od vstupní brány - restaurace Pod Kunětickou horou (ubytování, polední menu, dětské hřiště; k restauraci přísluší ještě tzv. Staročeská stodola - klasická jídla, maso z grilu atd.).  Naobědváte se též v restauraci U Nouzů (na začátku obce Hradiště na Písku, 2,5 kilometru od hradu), nebo si můžete opéct špekáčky na Ohništi pro 12 měsíčků u Perníkové chaloupky či posedět v tamní útulně U všech čertů (200 metrů od hradního parkoviště).