Informace pro návštěvníky

Zde najdete informace, které se mohou hodit při plánování výletu na Kunětickou horu.

Parkoviště

Parkoviště pro osobní vozidla, motocykly a zájezdové autobusy najdete pod hradem, 700 metrů (asi 15 minut vycházkové chůze) od vstupní brány.
 
GPS souřadnice parkoviště: 50°4´49.934" N, 15°48´29.285" E.
 
Jednorázové parkovné za den:
osobní automobil 40 Kč, motocykl 20 Kč, autobus 90 Kč.

Provozovatelem parkoviště je Národní památkový ústav (NPÚ). Příjmy z parkovného míří do údržby a obnovy hradního areálu.
 
 
 

Bezbariérový přístup

Prohlídkový okruh věnovaný architektu Dušanu Jurkovičovi a záchraně hradu Muzejním spolkem v dobách první republiky je částečně bezbariérový. Pro více informací klikněte na červené plus.

Kunětická hora, na jejímž vrcholu (307 m n. m.) se nachází stejnojmenný hrad, je kopec převyšující okolní rovinatý terén o víc jak 80 metrů. Od parkoviště k hradu je zapotřebí zdolat úsek o délce přibližně 700 metrů, a to pěšky (na přístupové komunikaci platí zákaz vjezdu). Asfaltová cesta dosahuje sklonu 6 %, místy 10 %, ke konci výstupu na kopec (jde konkrétně o zhruba stometrový úsek od hradní studny ke vstupní bráně) i 13 %.

Podél silnice jsou rozmístěny srubové lavičky, v hlavní sezóně lze využít služeb Kunětického expresu (motorový výletní vláček jezdící v pravidelných intervalech od Perníkové chaloupky ke hradní studni a zpět). Návštěvníci s pohybovým omezením či s nějakým jiným výraznějším zdravotním problémem mohou po předchozí domluvě se správou hradu vjet do zákazu vjezdu a zaparkovat své vozidlo podle momentální situace buď v prostoru u studny (mezi 3. a 4. bránou; pozor ale, ať nezablokujete točnu vláčku), či před 5. bránou (poblíž vstupu do areálu objektu). Ohlaste se vždy u obsluhy parkoviště, bude vás navigovat.


Do pokladny umístěné v barevné dřevostavbě vedle kiosku se dostanete z nádvoří po cca pět metrů dlouhém stoupání po hrbolaté  pískovcové dlažbě. Interiér má pokladna světlý, prostorný, s rovným dlážděným povrchem, u vstupu je třícentimetrový dřevěný práh. Pokud se dovnitř nedokážete dostat sami, nebojte se, prosím, požádat o přivolání pokladních - rádi pomůžeme. Nádvoří (nepravidelná, "hrbolatá" pískovcová dlažba) s lavičkami je v návštěvní době volně přístupné, terén od kaple směrem k hradnímu paláci stoupá (toto stoupání tvoří úsek o délce 13 metrů s 13% sklonem, poté až ke vstupu do paláce opět rovina). Toalety pro veřejnost se nacházejí na jižní straně nádvoří a nedávno prošly výraznou rekonstrukcí. Jsou relativně prostorné, ale scházejí tu madla a obecně nejsou ještě příliš uzpůsobeny pro návštěvníky používající vozík.

Bezbariérové toalety jsou ale pro návštěvníky se vstupenkou nově k dispozici v prohlídkovém okruhu Dušan Jurkovič, básník dřeva. Tento okruh je částečně bezbariérový, a to do nejvyšší míry, do jaké to charakter památkově chráněných budov umožnil. Do nové vestavby s expozicí o Dušanu Jurkovičovi a prvorepublikové záchraně hradu je zabudován výtah, který vás vyveze do výstavních prostor. Z vestavby s expozicí se na vozíku lze dostat ještě do prvního patra šesté brány, konkrétně do Jurkovičova Zeleného salonku. Do vyšších pater brány pak vede dřevěné schodiště se zábradlím.

Informace o přístupnosti nejen Kunětické hory, ale i dalších památek ve správě NPÚ najdete v dnes již klasické (přeci jen však už starší, a ne tedy asi vždy úplně aktuální) publikaci "Jak dobýt hrad. Památky takřka bez bariér". Zdarma ke stažení zde: Jak dobýt hrad.pdf. Aktuální servis služeb osobám s handicapem, poskytovaný územní památkovou správou na Sychrově, pod kterou spadá i Kunětická hora, najdete v tomto odkazu. Užitečnou pomůckou je rovněž projekt Konta Bariéry Mapy bez bariér (obsahuje popis situace na oblíbených turistických cílech v České republice, státních i nestátních).

Mazlíčci

Do vnějšího areálu (kopec a okolí, tj. sady, amfiteátr, rondely apod.) a na nádvoří hradu mohou psi pouze na vodítku. Na prohlídkové okruhy je vstup se psy a jinými zvířaty zakázán, s výjimkou vodicích a asistenčních psů a též malých zvířat, která lze během prohlídky nést v tašce, košíku, náručí...

Cyklisté

Na nádvoří a v širším hradním areálu ve správě NPÚ zahrnujícím přístupovou komunikaci od parkoviště na hrad, rondely, sady, amfiteátr a lesní stezky kolem kopce platí zákaz jízdy na kole. Kolo tu lze pouze vést. Úschovna kol se nachází v restauraci Pod Kunětickou horou, přímo na nádvoří najdete záchytný kovový stojan, kde můžete své bicykly rovněž odložit.

Máte-li cyklistickou SPD obuv ("cvakací") a chcete se podívat do některého z nabízených prohlídkových okruhů, přibalte s sebou vhodné boty na přezutí, jinak nebudete na prohlídku vpuštěni. A do batůžku přibalte taky trochu empatie: v areálu národní kulturní památky platí návštěvní řád a pravidla silničního provozu. Dodržováním těchto základních pravidel děláte nejenom sobě, ale i ostatním pobyt zde bezpečnějším a příjemnějším. Děkujeme.

Zázemí pro děti

Potřebujete-li pro své malé potomky ohřát jídlo v mikrovlnce, přeptejte se, prosím, v pokladně nebo v kiosku.

Jako improvizovaný přebalovací pult může posloužit kterákoli lavička na nádvoří.

V sezóně lze využít služeb Kunětického expresu (výletní motorový vláček jezdící v pravidelných intervalech od Perníkové chaloupky ke hradní studni a zpět).

Zajímavost: V 70. letech se tu natáčel TV seriál Arabela. Hrad obývali Mekota, Blekota, Pekota, Jekota a další pohádkoví výtečníci, čaroděj II. kategorie Rumburak v jeho zdech našel vítané útočiště a Fantomas tu na poslední chvíli - jak ostatně bývá jeho zvykem - zachraňoval unesenou princeznu Arabelu. Kunětická hora = Rumburakův hrad!

Další nabídku pro dětské návštěvníky státních památkových objektů v kraji Pardubickém, Královéhradeckém a Libereckém najdete zde.

Občerstvení

Na severní straně nádvoří (v sousedství pokladny) se nachází kiosek Na Hoře s příjemným posezením a se základním sortimentem občerstvení.  Jak říká provozovatel, v kiosku najdete ty nejlepší chuťovky od producentů z blízkého okolí. Uzeniny od řezníka Stibůrka, který pracuje s masem plemene Wagyu z Mnětické farmy, výběrová káva z Putovní pražírny z Pardubic nebo domácí limonády a koláče váš žaludek jistě potěší. Pivní fajnšmekři mohou ochutnat Kunětického kastelána, ležák, kterého vaří pivovar Mordýř z nedalekých Horních Ředic. "Tohle by mělo jít příkladem! Žádný smážo," zhodnotil hradní občerstvení Lukáš Hejlík. Tak na zdraví a dobrou chuť!


Nejbližší klasickou restauraci pak najdete pod hradem, 900 metrů od vstupní brány - restaurace Pod Kunětickou horou (ubytování, polední menu, dětské hřiště; k restauraci přísluší ještě tzv. Staročeská stodola - klasická jídla, maso z grilu atd.).  Naobědváte se též v restauraci U Nouzů (na kraji obce Hradiště na Písku, necelé 2 kilometry od parkoviště), nebo si můžete opéct špekáčky na Ohništi pro 12 měsíčků u Perníkové chaloupky či posedět v tamní útulně U všech čertů (200 metrů od hradního parkoviště). Další občerstvovací podniky naleznete v bližším i vzdálenějším okolí (např. Němčice, Srch, Staré Hradiště, Dříteč apod.)