Informace pro návštěvníky

Sumář informací, které se mohou hodit při plánování výletu na Kunětickou horu.

Parkoviště

Parkoviště pro osobní vozidla, motocykly a autobusy najdete hned pod hradem, 700 metrů (asi 10 minut chůze) od vstupní brány.
 
GPS souřadnice parkoviště: 50°4´49.934" N, 15°48´29.285" E.
 
Jednorázové parkovné: osobní automobil 40 Kč, motocykl 20 Kč, autobus 90 Kč. Provozovatelem parkoviště je Národní památkový ústav (NPÚ).
 
 
 

Bezbariérový přístup

Žádný z prohlídkových okruhů není bezbariérový, ale i tak vám „Kuňka“ může ledacos nabídnout. Pro více informací klikněte na červené plus.

Kunětická hora, na jejímž vrcholu se nachází stejnojmenný hrad, je kopec převyšující okolní terén o víc jak 80 metrů. Od parkoviště k hradu je zapotřebí zdolat úsek o délce přibližně 700 metrů (cesta dosahuje sklonu stabilně 6 %, místy 10 %, ke konci výstupu na kopec i 13 %). Podél  asfaltové komunikace jsou rozmístěny pohodlné srubové lavičky, v sezóně lze využít služeb Kunětického expresu (motorový výletní vláček jezdící v pravidelných intervalech od Perníkové chaloupky ke hradní studni a zpět). Návštěvníci s pohybovým omezením mohou po domluvě se správou hradu vjet do zákazu vjezdu a zaparkovat své vozidlo podle momentální situace buď v prostoru u studny (mezi 3. a 4. bránou; pozor ale, nezablokujte točnu vláčku!), či před 5. bránou (poblíž vstupu do areálu objektu). Ohlaste se vždy u obsluhy parkoviště, bude vás navigovat.


Do pokladny umístěné hned v průjezdu u vstupní brány vede 1 schod - pokud se dovnitř nedokážete dostat sami, nebojte se, prosím, požádat ostatní návštěvníky o asistenci nebo o přivolání pokladních - rádi pomůžeme! Nádvoří (pískovcová dlažba) s lavičkami je volně přístupné, terén od kaple směrem k paláci stoupá (toto stoupání tvoří úsek o délce 13 metrů s 13% sklonem, poté až ke vstupu do paláce opět rovina). Toalety pro veřejnost se nacházejí na jižní straně nádvoří a letos prošly výraznou rekonstrukcí.

S vozíkem se dostanete na palácové nádvoří (součást I. prohlídkového okruhu), kde probíhají výklady o historii. Můžete nahlédnout do reprezentačních prostor Rytířského sálu, případně za pomoci asistence zdolat 3 schody a sál přímo navštívit. Totéž platí, chcete-li proniknout do obydlí kunětickohorského draka v majestátním severním křídle paláce (naproti Rytířskému sálu, 2 vysoké kamenné schody). Povrch palácového nádvoří je rovný, zčásti jej tvoří štěrk, zčásti pískovcová dlažba.  Přístup do vyšších pater a do sklepních prostor už komplikuje schodiště. Návštěvníci, kteří nejsou odkázáni na vozík, mají situaci snazší. Schodiště různých délek a typů se v této prohlídkové trase vyskytují od sklepení až do věže, nicméně jsou vždy předělena expozicemi bez větších bariér. Schodiště lemuje zábradlí, po paláci jsou rozmístěny lavičky, kde si lze kdykoli odpočinout a nabrat sil. Výhodou Kunětické hory je, že palác si procházíte vždy samostatně. Tempo prohlídky můžete tedy bez problému uzpůsobit vlastním potřebám, fyzické kondici a aktuálnímu zdravotnímu stavu.

Do kaple (prohlídkový okruh II) vede 25 schodů, schodiště je opatřeno zábradlím, v kapli se lze usadit do kostelních lavic.

Detailní informace o přístupnosti nejen Kunětické hory, ale i dalších památek ve správě NPÚ najdete v publikaci Jak dobýt hrad. Památky takřka bez bariér. Zdarma ke stažení zde: Jak dobýt hrad.pdf. Užitečnou pomůckou je rovněž projekt Konta Bariéry Mapy bez bariér (obsahuje důkladný popis situace jak na Kunětické hoře, tak na jiných turistických cílech v České republice, státních i nestátních).

Mazlíčci

Do vnějšího areálu a do volně přístupných částí objektu (nádvoří) mohou psi a jiná zvířata pouze na vodítku. Do interiérů a na prohlídkové okruhy je vstup se psy a jinými zvířaty zakázán (s výjimkou vodicích a asistenčních psů a též malých zvířat, která lze během prohlídky I. okruhu nést v tašce, košíku, náručí...). Do kaple sv. Kateřiny (sakrální stavba, prohlídkový okruh II) je vstup se zvířaty zakázán úplně.

Cyklisté

Na nádvoří a v širším hradním areálu zahrnujícím přístupovou komunikaci od parkoviště na hrad, rondely, sady, amfiteátr a lesní stezky kolem kopce platí striktní zákaz jízdy na kole. Kolo lze pouze vést. Úschovna kol se nachází v restauraci Pod Kunětickou horou, k dispozici je hradní parkoviště, přímo na nádvoří najdete kovový stojan, kde můžete své bicykly též odložit. Máte-li  cyklistickou SPD obuv a chcete se podívat do některého z prohlídkových okruhů, přibalte s sebou vhodné boty na přezutí.

Žádáme cyklisty, aby v areálu národní kulturní památky respektovali návštěvní řád a pravidla silničního provozu. Děkujeme.

Zázemí pro děti

Potřebujete-li pro své malé potomky ohřát jídlo v mikrovlnce, přeptejte se, prosím, v pokladně.

Jako improvizovaný přebalovací pult mohou posloužit lavičky na nádvoří.

Kočárek se dá zaparkovat v krytém prostoru palácového nádvoří (součást I. okruhu) a pak vyrazit na samostatnou prohlídku, která je časově limitována pouze rozsahem návštěvní doby objektu.

Hrad jako takový, ve výjimečné přírodní lokalitě, s řadou expozic a prázdninových akcí, velikým drakem, sezónní lukostřelnicí a zvířaty v oborách, hrad se samostatnými prohlídkami bez průvodce a volitelnými výklady o historii (jinými slovy: záleží jen na vás a zájmu vašich potomků, budete-li si chtít výklad poslechnout, či nikoli - výklad je podáván srozumitelnou a přístupnou formou), je pro rodiny s dětmi ideálním místem pro příjemně strávený výlet. 

Zajímavost: V 70. letech se tu natáčel TV seriál Arabela. Kunětická hora = Rumburakův hrad.

Občerstvení

Z důvodu probíhající rekonstrukce západního křídla je dočasně přerušen provoz občerstvení na hradě.

Nejbližší restaurace se nachází pod hradem, 900 metrů od vstupní brány - restaurace Pod Kunětickou horou (ubytování, polední menu, dětské hřiště; k restauraci přísluší ještě tzv. Staročeská stodola - klasická jídla, maso z grilu atd.).  Naobědváte se též v restauraci U Nouzů (na kraji obce Hradiště na Písku, 2,5 kilometru od hradu), nebo si můžete opéct špekáčky na Ohništi pro 12 měsíčků u Perníkové chaloupky či posedět v tamní útulně U všech čertů (200 metrů od hradního parkoviště).