Informace pro návštěvníky

Parkování

Parkoviště pro osobní vozidla, motocykly a zájezdové autobusy najdete pod hradem, 700 metrů (asi 10 až 15 minut vycházkové chůze) od vstupní brány.
 
GPS souřadnice parkoviště: 50°4´49.934" N, 15°48´29.285" E.
 
Jednorázové parkovné za den:
osobní automobil 60 Kč, motocykl 30 Kč, autobus 100 Kč.

Provozovatelem parkoviště je Národní památkový ústav (NPÚ). Příjmy z parkovného míří do údržby a obnovy hradního areálu.
 
 
 
 

Přístupnost

Prohlídkový okruh věnovaný architektu Dušanu Jurkovičovi a záchraně hradu Muzejním spolkem v dobách první republiky je částečně bezbariérový. Pro více informací klikněte na modré plus.

Kunětická hora, na jejímž vrcholu (307 m n. m.) se nachází stejnojmenný hrad, je kopec převyšující okolní rovinatý terén o víc jak 80 metrů. Od parkoviště k hradu je zapotřebí zdolat úsek o délce přibližně 700 metrů, a to pěšky (na přístupové komunikaci platí zákaz vjezdu motorových i nemotorových vozidel). Asfaltová cesta dosahuje sklonu 6 %, místy 10 %, ke konci výstupu na kopec (jde konkrétně o zhruba stometrový úsek od hradní studny ke vstupní bráně) i 13 %.

Podél silnice jsou rozmístěny srubové lavičky, v hlavní sezóně lze využít služeb Kunětického expresu (motorový výletní vláček jezdící v pravidelných intervalech od Perníkové chaloupky ke hradní studni a zpět). Návštěvníci s pohybovým omezením či s nějakým jiným výraznějším zdravotním problémem mohou po předchozí domluvě se správou hradu vjet do zákazu vjezdu a zaparkovat své vozidlo podle instrukcí buď v prostoru u studny (mezi 3. a 4. bránou; pozor ale, ať nezablokujete točnu vláčku), či před 5. bránou (poblíž vstupu do areálu objektu). Ohlaste se vždy u obsluhy parkoviště, bude vás navigovat.


Do pokladny umístěné v barevné dřevostavbě vedle kiosku se dostanete z nádvoří po cca pět metrů dlouhém stoupání po hrbolaté pískovcové dlažbě. Interiér má pokladna světlý, prostorný, s rovným dlážděným povrchem, u vstupu je třícentimetrový dřevěný práh. Pokud se dovnitř nedokážete dostat sami, nebojte se, prosím, požádat o přivolání pokladních - rádi pomůžeme. Nádvoří (nepravidelná, "hrbolatá" pískovcová dlažba) s lavičkami je v návštěvní době volně přístupné, terén od kaple směrem k hradnímu paláci stoupá (toto stoupání tvoří úsek o délce 13 metrů s 13% sklonem, poté až ke vstupu do paláce opět rovina). Toalety pro veřejnost se nacházejí na jižní straně nádvoří a nedávno prošly výraznou rekonstrukcí. Jsou relativně prostorné, ale scházejí tu madla a obecně nejsou ještě příliš uzpůsobeny pro návštěvníky používající vozík.

Bezbariérové toalety jsou nově k dispozici v prohlídkovém okruhu Dušan Jurkovič, básník dřeva. Do vestavby s expozicí o Dušanu Jurkovičovi a prvorepublikové záchraně hradu je zabudována výtahová plošina, která vás vyveze do výstavních prostor. Z vestavby s bezbariérovou expozicí se na vozíku lze dostat ještě do šesté brány, konkrétně do Jurkovičova Zeleného salonku. Do vyšších pater brány pak vede dřevěné schodiště se zábradlím.

Aktuální servis služeb osobám s handicapem, poskytovaný územní památkovou správou na Sychrově, pod kterou spadá i Kunětická hora, najdete v tomto odkazu. Užitečnou pomůckou je rovněž projekt Konta Bariéry Mapy bez bariér (obsahuje popis situace na oblíbených turistických cílech v České republice, státních i nestátních).

Zvířata

Do vnějšího areálu ve správě NPÚ (kopec a okolí, tj. sady, amfiteátr, rondely apod.) a na nádvoří hradu mohou psi pouze na vodítku. Na prohlídkové okruhy je vstup se psy a jinými zvířaty zakázán, s výjimkou vodicích a asistenčních psů a též malých zvířat, která lze během prohlídky nést v tašce, košíku, náručí...

Cyklisté

Na nádvoří a v širším hradním areálu ve správě NPÚ zahrnujícím přístupovou komunikaci od parkoviště na hrad, rondely, sady, amfiteátr a lesní stezky kolem kopce platí zákaz jízdy na kole. Kolo tu lze pouze vést. Úschovna kol se nachází v restauraci Pod Kunětickou horou, přímo na nádvoří najdete záchytný kovový stojan, kde můžete své bicykly rovněž odložit.

Máte-li cyklistickou SPD obuv ("cvakací") a chcete se podívat do některého z nabízených prohlídkových okruhů, přibalte s sebou vhodné boty na přezutí, jinak nebudete na prohlídku vpuštěni. A do batůžku přibalte taky trochu empatie: v areálu národní kulturní památky platí návštěvní řád a pravidla silničního provozu. Dodržováním těchto základních pravidel děláte nejenom sobě, ale i ostatním pobyt zde bezpečnějším a příjemnějším. Děkujeme.

Pro děti

Potřebujete-li pro své malé potomky ohřát jídlo v mikrovlnce, přeptejte se, prosím, v pokladně nebo v kiosku.

Jako improvizovaný přebalovací pult může posloužit kterákoli lavička na nádvoří.

V sezóně lze využít služeb Kunětického expresu (výletní motorový vláček jezdící v pravidelných intervalech od Perníkové chaloupky ke hradní studni a zpět).

Vnější hradní areál nabízí celoročně možnost příjemných procházek. Oba dochované pernštejnské rondely - u studny a pod věží - poskytují krásný výhled do okolí, projít se můžete také po zdejších sadech či lesních stezkách kolem kopce. Podél přístupové cesty na hrad se nachází obora se spárkatou zvěří (jeleni, daňci, srnky, mufloni), od jara do podzimu můžete v areálu potkat navíc stádo našich oveček a koz, které spásají trávu v hůře přístupném terénu. Především kozy se těší značné popularitě, protože tu pobíhají mezi návštěvníky navolno.

Zajímavost: V 70. letech se u nás natáčel TV seriál Arabela. Hrad obývali Mekota, Blekota, Pekota, Jekota a další pohádkoví výtečníci, čaroděj II. kategorie Rumburak v jeho zdech našel vítané útočiště a Fantomas tu na poslední chvíli - jak ostatně bývá jeho zvykem - zachraňoval unesenou princeznu Arabelu. Kunětická hora = Rumburakův hrad!

Další nabídku pro dětské návštěvníky státních památkových objektů v kraji Pardubickém, Královéhradeckém a Libereckém najdete zde.

Občerstvení

Na severní straně nádvoří v sousedství pokladny se nachází kiosek Na Hoře s příjemným posezením a se základním sortimentem rychlého občerstvení.  Jak říká provozovatel, v kiosku najdete ty nejlepší chuťovky od producentů z blízkého okolí. Uzeniny od řezníka Stibůrka, který pracuje s masem plemene Wagyu z Mnětické farmy, výběrová káva z Putovní pražírny z Pardubic, řemeslná zmrzlina nebo domácí česnečka, limonády a koláče váš žaludek jistě potěší. Pivní fajnšmekři mohou ochutnat Kunětického kastelána, ležák, kterého speciálně pro nás vaří pivovar Mordýř z nedalekých Horních Ředic. "Tohle by mělo jít příkladem! Žádný smážo," zhodnotil uznale při své návštěvě hradní občerstvení Lukáš Hejlík. Tak na zdraví a dobrou chuť!


Nejbližší klasickou restauraci pak najdete pod hradem, 900 metrů od vstupní brány - restaurace Pod Kunětickou horou (ubytování, polední menu, dětské hřiště; k restauraci přísluší ještě tzv. Staročeská stodola - klasická jídla, maso z grilu atd.).  Naobědváte se též v restauraci U Nouzů (na kraji obce Hradiště na Písku, necelé 2 kilometry od parkoviště), nebo si můžete opéct špekáčky na Ohništi pro 12 měsíčků u Perníkové chaloupky či posedět v tamní útulně U všech čertů (200 metrů od hradního parkoviště). Další občerstvovací podniky naleznete v bližším i vzdálenějším okolí (např. Němčice, Srch, Staré Hradiště, Dříteč, a samozřejmě Pardubice, Hradec Králové...)