Na Kunětické hoře si 30. 9. připomenou historii parforsních honů

Prohlídky hradního paláce na Kunětické hoře budou rozšířeny o tematické vystoupení trubačů a poutavý výklad o parforsních honech, předchůdci Velké pardubické steeplechase.

Hrad se pyšní rozsáhlou expozicí, přibližující návštěvníkům průběh vybraných honů od meetu k halali. Její součástí jsou rovněž lovecké trofeje, chladné a palné zbraně, fotografie účastníků i dobové kresby a mapy s vyznačenými trasami některých podniků. Parforsní hony pořádané v okolí Kunětické hory od 40. let 19. století do první světové války bývaly vyhlášenou společenskou událostí, jíž se kromě význačných šlechtických rodů účastnila i císařská rodina. Zdejší parforsní společnost si později vybudovala dostihovou dráhu v Pardubicích, kde vítězství hnědáka Fantômeho s žokejem Sayersem 5. 11. 1874 odstartovalo sportovní tradici trvající dodnes.

Trubačský soubor Lesní rohy z Hradce Králové předvede v 11:15, 13:15 a 15:15 návštěvníkům hradu jezdecké a lovecké fanfáry, které náročné štvanice doprovázely, představí fanfáry šlechtických rodů, jež se na hony pořádané v okolí Kunětické hory sjížděly. Během vystoupení budou použity dobové ilustrace a doprovodné slovo s množstvím informačních perliček.