Pravidla pro provozování dronů na pozemcích ve správě NPÚ

Lety dronů bez předchozího povolení jsou na pozemcích NPÚ zakázány!

Obecně:

  • Lety dronů jsou bez předchozího písemného povolení („Souhlas se zapojením do provozu bezpilotního systému“, dále „Souhlas“) na pozemcích Národního památkového ústavu (NPÚ) zakázány.
  • Za dron je považováno jakékoliv dálkově ovládané bezpilotní letadlo, tedy i bezpilotní letadlo, které nevyžaduje registraci u Úřadu pro civilní letectví ČR (ovšem pro bezpilotní letadlo, které je klasifikováno jakožto hračka a pro bezpilotní letadlo, které nevyžaduje registraci u Úřadu pro civilní letectví ČR, souhlas se zapojením do provozu bezpilotního systému získat nelze).
  • Souhlas k létání nad památkou ve správě NPÚ může vydat na základě písemné žádosti správce památkového objektu (kastelán) nebo ředitel územní památkové správy NPÚ.
  • Souhlas lze vydat maximálně na dobu jednoho měsíce.

Jak požádat o Souhlas:

1.  Provozovatel dronu musí předem písemně požádat správu objektu o Souhlas s letem dronu. 
2.  Před udělením písemného Souhlasu musí provozovatel doložit:

  • doklad o absolvování výcviku
  • vypracovanou žádost o povolení letu pro Úřad pro civilní letectví ČR (dále „ÚCL“), včetně mapy se zákresem území letu s vymezenými vzletovými, přistávacími a dopadovými zónami
  • doklad o uhrazení pojištění v době letu.

3.  Je-li provozovateli ze strany správy vyhověno, je mu zaslán jednostranně podepsaný částečně předvyplněný Souhlas.
4.  Po vydání Souhlasu musí provozovatel dronu požádat ÚCL o vydání jednorázového povolení k létání od ÚCL.                                                                                                             
Upozornění: pokud se památkový objekt nachází v I. – III. zóně ochrany, je pro získání povolení od ÚCL kromě souhlasu NPÚ potřeba souhlasné stanovisko od Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, resp. příslušného regionálního pracoviště.

5.  Po získání jednorázového povolení k létání od ÚCL se pilot bezpilotního systému v den vzletu dostaví na příslušnou památku a před samotným zahájením letu je povinen:

  • informovat zástupce NPÚ, který udělil Souhlas, zda jednorázové povolení k létání od ÚCL nebylo vydáno v jiném rozsahu, než je uvedeno v Souhlasu
  • předat kopii platného jednorázového povolení k létání od ÚCL
  • požádat o ústní souhlas, že je možno zahájit let.

6.  Pokud bude provozovatel dronu natáčet či fotografovat, musí si navíc při vyřizování Souhlasu se zapojením do provozu bezpilotního systému vyřídit „Smlouvu o souhlasu k natáčení pomocí bezpilotního letadla“.  Ve smlouvě sjednanou úhradu je provozovatel dronu povinen uhradit před vzletem.

 

NEPOVOLENÉ PŘELETY NAD POZEMKY NPÚ BUDOU NEPRODLENĚ HLÁŠENY POLICII ČR!

 

Rychlý kontakt

Nevíte si rady? Nevadí, ozvěte se nám, rádi vám poradíme.

Nepodléhá CC

Bc. Miloš Jiroušek

  • správce objektu - kastelán
  • BE8524BE-6F17-4546-AA87-2998DE46E495 466 415 428, 606 806 303
46F7E700-59DD-49E2-B445-AA370B18658A ÚPS na Sychrově
Ráby 6/, Kunětická Hora 53352
Absolvent gymnázia v Pardubicích. V letech 1995 – 1997 studoval památkovou péči na Státním ústavu památkové péče v Praze. V roce 2010 absolvoval studium Dějin umění na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Od 1. 4. 1993 je zaměstnán u Národního památkového ústavu jako vedoucí správy státního hradu Kunětická hora. Hlavním úkolem po nástupu do funkce bylo zpřístupnění této památky veřejnosti po jejím dlouhodobém uzavření a zajištění dalších oprav a rehabilitace celého areálu. Autorsky se podílel na tvorbě hradních instalací, expozic a výstav. Spolupracoval na přípravě projektu Revitalizace krajinných struktur Kunětické hory, který byl realizován v rámci operačního projektu životního prostředí. V posledních letech provedl hrad dvěma velkými stavebními obnovami v rámci projektů IROP-ITI: Kunětická hora Dušana Jurkoviče – básníka dřeva a Kunětická hora – Divadlo na hradě i v podhradí. Byl členem poradní komise generální ředitelky Národního památkového ústavu, na tuto funkci na jaře 2023 rezignoval ze zdravotních důvodů.